Ostatné centrálne parametre
Prvým krokom k hodnoteniu kardiovaskulárneho stavu pacienta je prehliadka centrálnych parametrov. Posúdenie týchto parametrov nám poskytuje celkový pohľad na funkciu srdca a hlavných ciev ako kľúčových orgánov ľudského tela. Analýza týchto parametrov odhaduje riziko budúcich kardiovaskulárnych príhod, ako je hypertenzia, ateroskleróza a jej následky ako mŕtvica, choroby koronárnych artérií atď.
Základné parametre ako rýchlosť pulznej vlny a centrálny systolický krvný tlak už boli podrobne diskutované ako hlavné parametre merané pomocou Arteriograf. Tu
vysvetľujeme ďalšie informatívne parametre, ktoré spolu s hlavnými ukazovateľmi poskytujú jasný obraz o kardiovaskulárnom systéme.
Tlak pulzu aorty (PPao)
Tlak aortálneho pulzu sa určuje z interakcie rôznych obehových udalostí: srdcový výdaj, arteriálna zhoda a periférny odpor. Neodráža to iba generovanú silu srdcom, ale aj zmeny objemu v dôsledku zmeny transmurálneho tlaku aorty. Preto čím vyšší je pulzný tlak, tým menšia je aortálna zhoda. Je to tiež priamo úmerné objemu zdvihu. Pulzný tlak sa počíta ako rozdiel medzi centrálnym systolickým a diastolickým tlakom. Vysoký pulzný tlak je dôležitým rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne ochorenia a nízky pulzný tlak by mohol byť znakom nedostatočného predpätia. PPao sa považuje za normálne pod 50 mmHg.
PPao = SBPao – DBPao
Trvanie vysunutia
Na konci každej systoly v srdcovom cykle, po izovolumetrickej kontrakcii, bude krv pumpovaná cez aortálnu chlopňu, aby dodávala systémy. Potom bude nasledovať izovolumetrická relaxácia a teda prítok. Čas medzi dvoma spomenutými stupňami sa nazýva trvanie vysunutia. Na druhej strane obdobie prietoku krvi aortálnou a pľúcnou chlopňou. Normálna hodnota ED je ovplyvnená srdcovou frekvenciou a meria sa od sledovania krvného tlaku ako interval od koncovej diastoly po dikrotický zárez.
ED = časový interval medzi začiatkom srdcového cyklu do dikrotického zárezu Dikrotický zárez predstavuje sekundárny zdvih v zostupnej časti sledovania pulzu
zodpovedajúci prechodnému zvýšeniu aortálneho tlaku po uzavretí aortálnej chlopne. Diastolická fáza, ktorá predstavuje odtok krvi do periférneho obehu.
Čas návratu
Čas návratu aortálnej pulznej vlny je čas medzi hrotmi priamych a odrazených tlakových vĺn. Odráža vlastnosti steny aorty. Čím je stena aorty tuhšia, tým je RT nižšia. RT je normálny nad 120 ms.
RT = čas medzi P1 a P2
Diastolická reflexná oblasť
Ľavá koronárna artéria je prakticky prekrvená iba v diastole. Podmienky plnenia ľavej koronárnej artérie počas diastoly sú teda v silnom vzťahu k okysličeniu ľavej komory. DRA poskytuje informácie o kvalite stavu ľavej koronárnej výplne počas diastoly. Tento parameter je čiastočne založený na trvaní diastoly a na druhej strane na plošnom rozdiele vypočítanom bez odrazu vlny v diastole (teoreticky, matematicky vypočítaný) a skutočnom zaznamenanom tlaku na diastole s odrazom diastolickej vlny. Tj. Teoretická krivka diastolického pulzného tlaku bez odrazu sa odčíta od zaznamenanej krivky diastolického pulzného tlaku. DRA je bezrozmerný parameter.
Index systolickej / diastolickej oblasti
Systolický index oblasti (SAI), DAI = index diastolickej oblasti. Je možné dosiahnuť natlakovanie manžety na objemové signály diastolického krvného tlaku. Plocha pod krivkou sa berie ako 100% a potom sa rozdelí na systolickú (SAI) a diastolickú (DAI) oblasť a vyjadrí sa ako percento z celkovej (100%). V normálnej pokojovej situácii s normálnou srdcovou frekvenciou bol SAI menej ako 50% a DAI viac ako 50%. Dolná tretina DAI je pod 46%, čo možno považovať za neobvykle nízke.
Systolický krvný tlak
Systolický krvný tlak je množstvo sily pôsobiace na tepny kontrakciou srdca, a tak núti odlišné množstvo krvi do tepien. Tento tlak sa bežne pozoruje pri každom meraní krvného tlaku ako najvyššie číslo. Môže sa merať rôznymi metódami manometrie. Ideálne rozmedzie systolického krvného tlaku je medzi 90 – 120 mmHg.
Diastolický krvný tlak
Diastolický krvný tlak označuje tlak, ktorý pôsobí na stenu tepien v dôsledku ich vlastných elastických charakteristík pri prechode krvou. Inými slovami, ide o tlak nameraný počas diastoly alebo relaxačnej fázy srdca. Rovnako ako systolický krvný tlak sa dá merať manometrickými metódami a vždy sa považuje za číslo v spodnej časti. Pod 80 mmHg sa považuje za normálnu hodnotu.
Stredný arteriálny tlak
Priemerný arteriálny tlak je priemerný tlak počas srdcového cyklu. Pretože je systola kratšia ako diastola, priemerný tlak je o niečo menší ako hodnota v polovici medzi systolickým a diastolickým tlakom. Ako aproximácia sa stredný tlak rovná plus jednej tretine pulzného tlaku. Hodnota medzi 70 a 100 mmHg sa zvyčajne považuje za normálnu.
MAP = DP + 1/3 (PP)
Tep srdca
Srdcová frekvencia alebo pulz je počet pulzov srdca za minútu. Na meranie je potrebný stetoskop alebo akékoľvek zariadenie na meranie krvného tlaku. Normálny rozsah pre dospelých je medzi 60-100 údermi za minútu.
Coop Center, Orechová 60 900 42 Dunajská Lužná
0903 217 768
info@vaster.sk