Zaujímavosti

      Veda sa časom neustále rozvíja. Jediným spôsobom, ako si otestovať svoje vedomosti, je to, čo robíme s tým, čo vieme. V tomto ohľade tím TensioMed vždy hľadal nové prístupy, ako vyťažiť z Arterigrafu maximum, paralelne s prebiehajúcimi celosvetovými problémami, ako je vyhľadávanie osôb s vyšším rizikom infekcie COVID-19. Rôzne akademicky a klinicky cenné informácie nielen obnovia vedomosti, ale tiež osvetlia rôzne praktické aspekty Arteriografu, aby sa dosiahli čo najlepšie  prognostické, diagnostické a terapeutické výsledky.

Arteriálna tuhosť ako prediktor kardiovaskulárnych príhod

Fotografia načítaná z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5308873/

Arteriálna tuhosť a súvisiace rizikové faktory

    Arteriálny pulzový tlak sa zvyšuje znížením poddajnosti, znížením diastolického tlaku a zvýšením systolického tlaku. Pri koncepcii patofyziológie tuhosti cievnej steny sa naša pozornosť zameriava na overenú metódu a technológiu na kvantifikáciu vaskulárnej tuhosti. PWV ako hlavný hemodynamický predikčný faktor bude hrať dôležitú úlohu. Arteriálna tuhosť a pulzný tlak môžu urýchliť aterosklerózu.

     Arteriálna tuhosť môže byť silným rizikovým faktorom pre široké spektrum kardiovaskulárnych patológií vrátane arteriálnej hypertenzie, srdcového zlyhania, IM a mozgovej príhody. Zdá sa, že navyše predchádza vzniku zjavného ochorenia koncových orgánov. Existuje niekoľko stavov ako je starnutie , spojených s tuhosťou tepien, , znížením elastických vlastností cievnej steny a vznikom chronického zápalu alebo zápalu slabého stupňa.  Metabolické ochorenie , ako je diabetes mellitus (najmä DM2), ktorých jednou z hlavných komplikácií zrýchlená arteriálna tuhosť. Detská obezita , ktorá sa môže v dospelosti zhoršiť , má veľkú prevalenciu pri okamžitých kardiovaskulárnych poškodeniach a arteriálnej tuhosti.  Nedostatok vitamínu D a hyperparatyreóza  môžu byť ďalšími indikátormi arteriálnej tuhosti.
      Kvalita a dĺžka spánku majú veľký vplyv na arteriálnu tuhosť, ktorá spôsobuje nepriaznivé kardiovaskulárne následky. Fajčenie môže tuhosť arteriálnych segmentov ovplyvňovať odlišne a bolo by potrebné ďalšie regionálne štúdium.
     Okrem kontroly krvného tlaku môže byť zásadné terapeuticky riešiť vnútorné biomechanické vlastnosti steny tepien a jej meranie. Okrem toho je možné zabrániť ďalším patologickým výsledkom a komorbiditám.

Zistenie arteriálnej tuhosti

Fotografia načítaná z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0085253815555580

Určuje arteriálne stuhnutie a progresiu PWV

     Tuhosť elastických tepien spôsobuje vyšší pulzný tlak (pulse pressure, PP) a zvýšenú rýchlosť pulznej vlny (PWV), čo je neobvyklý ukazovateľ kardiovaskulárneho rizika v dôsledku starnutia tepien. Po sledovaní starnutia existuje v progresii arteriálnej tuhosti niekoľko ďalších determinantov, ako sú genetika a faktory prostredia,. Prítomnosť dyslipidémie, fajčenia tabaku, cukrovky, vysokej srdcovej frekvencie (HR) atď. sú často spojené so zvýšenou tuhosťou, ale účinok týchto rizikových faktorov je pri vývoji arteriálnej tuhosti premenlivý.  
      Počas šiestich rokov štúdia liečenej hypertenzie v porovnaní s normotenznými osobami ukazuje progresiu PWV a zvýšenie arteriálnej tuhosti za určité obdobie. U liečených pacientov s hypertenziou sú na urýchlenie progresie PWV identifikované tri faktory: „nekontrolované hodnoty krvného tlaku, zvýšený HR a zvýšený kreatinín v sére.“ Naopak medzi tuhosťou aorty a ostatnými hlavnými kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi neexistuje žiadna súvislosť. 
     Včasná detekcia a presné meranie PWV v každodennej klinickej rutine môže hrať u vysoko rizikových jedincov hlavnú úlohu pri znižovaní rýchlosti progresie a ďalších neuspokojivých výsledkoch.

Stručný prehľad arteriálnej tuhosti

Fotografia načítaná z: http://www.nulifewellnesscentre.com/

Arteriálna stuhnutosť ako dôležitý ukazovateľ kardiovaskulárneho rizika

     Arteriálna tuhosť sa vyskytuje v dôsledku starnutia a artériosklerózy. Degradácia kolagénu a produkcia elastínu sú dva hlavné určujúce faktory arteriálnej tuhosti tonusu hladkého svalstva ciev a transmurálneho distenzného tlaku. Arteriálny tlak, dynamika prietoku a koronárna perfúzia znížením poddajnosti centrálnej vaskulatúry môže mať vplyv na srdcový výkon. Arteriálny systém môžeme rozdeliť na dva systémy:

  1. a) Veľké elastické tepny: počas systoly ukladajú vypudenú krv a počas diastoly ju veďú na perifériu.
  2. b) Svalové tepny: schopné meniť tonus sťahom hladkého svalstva.

     Keď sa srdce stiahne, výsledné dopredu šírené vlnové rozhrania s vnútornou impedanciou aorty vytvárajú tlakovú vlnu s relatívne nízkou rýchlosťou (rýchlosť pulznej vlny; PWV). Rozdiely v charakteristikách a priemere cievnej steny spôsobujú distálne meniace sa nesúlady impedancie a tvoria odrazenú vlnu. Časovanie návratu odrazenej vlny z periférneho miesta, ktoré je ovplyvnené pulzujúcou zložkou arteriálneho dodatočného zaťaženia, môže byť významným faktorom arteriálnej tuhosti.

     Kvôli pulzným tlakom podporovanému poraneniu, ktoré môže predisponovať intimu  ateroskleróze, čo môže ďalej viesť ku kardiovaskulárnemu ochoreniu (CVD). Meranie aortálneho PWV ako rozhodujúceho parametra arteriálnej tuhosti vdennej klinickej praxi, ktorá môže zostať nediagnostikovaná najmä u asymptomatických jedincov z dôvodu náročnosti starej invazívnej metódy , bolo by užitočné zabrániť ďalším horším následkom. Odkazom na tento koncept môže Arteriograf ako validovaná neinvazívna technika v tomto ohľade hrať kľúčovú úlohu.

Sledovanie pacientov trpiacich aterosklerózou

Fotografia načítaná z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31722535/

Sledovanie jednotlivcov, ktorí trpia aterosklerózou, pomocou najpredávanejšieho neinvazívneho zariadenia: Arteriograf

     Aj keď prevencia choroby vždy zohráva dôležitú úlohu z hľadiska verejného zdravia a je vhodnejšia ako liečba, aj skrátenie doby progresie ochorenia, zmiernenie príslušných rizikových faktorov a výber správneho spôsobu sledovania jednotlivca, ktorý trpí. bude účinné pri dosahovaní nášho cieľa, ktorým je zvyšovanie kvality života a zvyšovanie zdravého života človeka.
     Tvorba mastných pruhov je začiatkom aterosklerózy, ktorá potom pokračuje aterómom a tvorbou aterosklerotických plátov. Medzi najrýchlejšie pôsobiace faktory aterosklerózy patria: nesprávna tvorba NO a jeho dysfunkcia a zápal, hypercholesterolémia, zvýšenie LDL a HDL. U pacientov s rizikovými faktormi umožňuje včasná detekcia aterosklerózy potvrdenie prítomnosti plakov. Ide o odhad rozsahu oklúzie a penetrácie, ktorá obmedzuje prietok a remodeluje endoteliálnu vrstvu.
     Výber neinvazívneho zariadenia, ktoré má možnosť merať presné parametre ako invazívne validované zariadenie, by otvoril nové dvere v klinickej aj výskumnej oblasti. Môže to byť príležitosť na presnosť odhadu ochorenia a predikcie sledovania následku poruchy, ako aj na zlepšenie našej kontroly vhodnej a včasnej liečby.
     Arteriograf meraním takmer všetkých prediktorov kardiovaskulárnych chorôb a tuhosti, ako sú PWV, AXI, …, ktoré sú validované invazívne, môže zvýšiť priemernú dĺžku života jednotlivca a pomocou jednoduchého, časovo úsporného a spoľahlivého zariadenia znížiť ďalšie náklady pre spoločnosť a trpiacich.

Klinický prejav aterosklerózy

Fotografia načítaná z: https://www.medicinenet.com/

Arteriograf pomáha predchádzať následkom aterosklerózy včasnou detekciou

   Za progresiu aterosklerózy, stavu, ktorý postihuje veľké a stredne veľké tepny, zodpovedá široká škála genetických a environmentálnych faktorov. Je charakterizovaná lokalizovaným vláknitým zhrubnutím steny tepien, tvorbou plakov náchylných na prasknutie a tvorbou trombov.Preto neskoré následky aterosklerózy budú mať za následok život ohrozujúce ochorenie, ako sú srdcové choroby, cerebrovaskulárne choroby a choroby periférnych ciev.
     Po zúžení koronárnej artérie a nedostatočnom prekrvení srdca sa látky produkujúce bolesť hromadia v myokarde a spôsobujú angínu pectoris, ktorá mizne v pokoji. Ak koronárna artéria nie je schopná zásobovať srdce z dôvodu aterosklerózy, dôjde k infarktu myokardu.
    V cerebrálnom obehu sú aterosklerotické pláty hlavnou príčinou trombotickej cievnej mozgovej príhody. Rozsiahla ateroskleróza v brušnej aorte môže viesť k rozšíreniu a prasknutiu aneuryzmy. Konstrikcia jednej alebo oboch renálnych artérií v dôsledku aterosklerózy spôsobí renovaskulárnu hypertenziu a v neposlednom rade výsledkom oslabenej cirkulácie v končatinách sú bolesť, ulcerácia a gangréna.
     Vo väčšine rozvinutých krajín je ateroskleróza hlavnou príčinou takmer polovice všetkých úmrtí. Spolu so zlepšením životného štýlu je však nevyhnutné včasné odhalenie arteriálnej tuhosti a prístup k metódam skríningu. Arteriograf poskytuje ideálne riešenie odhalením aterosklerózy a zabránením veľkej časti klinických problémov.

Ako začína ateroskleróza?

Proces aterogenézy a dôležitosť skríningu arteriálnej tuhosti v počiatočných štádiách pomocou arteriografu.

     K rozvoju aterosklerózy vedie niekoľko súčasne sa vyskytujúcich udalostí . Medzi nimi je najdôležitejším iniciátorom aterosklerózy poškodenie endotelu. Vysoký krvný tlak, cukrovka, fajčenie a vysoké koncentrácie cholesterolu a triglyceridov v krvi, známe ako „smrteľná štvorka“, sú hlavnými príčinami poškodenia tepien a ich ďalších komplikácií. Zvýšené hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) zvýšia depozíciu extra LDL v intime. Neskôr uviaznutý LDL prejde ďalšími modifikáciami a bude absorbovaný makrofágmi, ktoré sa potom transformujú na penové bunky.  Spoločne sa  Tieto zapoja do tvorby mastných pruhov a fibrotických plakov, proliferácie a dediferenciácie strednej intimy, aktivácie krvných doštičiek a hemostázy a následne poškodenia endoteliálnych buniek.

     Popri zdravom životnom štýle vrátane diéty s nízkym obsahom LDL, fyzickej aktivite a zníženom množstve alkoholu a tabakového dymu zohráva pravidelné hodnotenie centrálnych kardiovaskulárnych parametrov dôležitú úlohu pri detekcii patologických zmien v arteriálnom systéme skôr, ako dôjde k závažným klinickým príhodám. Je známe, že arteriograf je zlatým štandardom tejto včasnej detekcie. Neinvazívna a presná analýza údajov centrálnej hemodynamiky môže odhaliť skutočný vaskulárny vek a môže byť skvelým prediktorom budúcich kardiovaskulárnych komplikácií.

Porovnanie rôznych metód merania endotelových funkcií

Tokom sprostredkovaná dilatácia (Flow Mediated Dilation, FMD) alebo Arteriograf, uskutočniteľnosť vyhodnotenia funkcie endotelu a predikcia kardiovaskulárnych chorôb

     Endotel je zodpovedný za udržiavanie vaskulárneho tonu prostredníctvom oxidu dusnatého (NO). Oxid dusnatý ako rozhodujúca z endotelu odvodená molekula na vaskulárnu relaxáciu dokázala, že endotel nie je iba pasívnym rozhraním medzi krvou a stenou cievy.
     Okrem toho poškodenie endotelu v reakcii na poranenia, ako je vysoký mechanický stres, hypertenzia alebo voľné radikály, povedie k nedostatočnému množstvu tvorby oxidu dusnatého a zvýšenej sekrécii miestnych mediátorov a tkanivového ACE-Ang II. Neskôr budú tieto zmeny pokračovať vaskulárnymi patológiami, ako je ateroskleróza. Za posledných pár rokov bolo vyvinutých veľa metodických prístupov na meranie funkcie endotelu. Najbežnejším neinvazívnym zástupcom je dilatácia sprostredkovaná tokom (Flow Mediated Dilation, FMD) a artériografia. FMD meria schopnosť artérií reagovať na uvoľňovanie endotelového NO počas reaktívnej hyperémie po krátkej oklúzii artérie tlakovou manžetou. Príslušné zmeny priemeru artérie sa merajú ultrazvukovou technikou.
     Schopnosť merania funkcie endotelu pomocou dilatácie sprostredkovanej tokom (FMD) síce zvýšila klinický výskum v tejto oblasti, ale jeho aplikácia je technicky náročná a vyžaduje rozsiahle školenie a štandardizáciu. Arteriograf je však ľahko dostupný a vykonateľný, automatizovaný a preukázal koreláciu s invazívnymi mikrovaskulárnymi funkciami. Vďaka tomu je dokonalým kandidátom na použitie ako klinický nástroj v každodennej praxi.

Ako môžeme posúdiť funkciu endotelu?

Arteriograf, technológia, ktorá spôsobila revolúciu vo vaskulárnom vyšetrení

     Odkedy sa čoraz väčšej pozornosti venuje objavovaniu povinnej úlohy, ktorú zohrávajú endotelové bunky pri relaxácii izolovaných artérií u králikov pri reakcii na exogénne stimuly, je predmetom záujmu endotelová funkcia v niekoľkých štúdiách.

      Závislosť vaskulárneho odporu od endotelu spočíva na prenose vazodilatačného materiálu z endotelových buniek do nižšie ležiaceho hladkého svalstva. Krátko na to sa ukázalo, že vyšetrenie vazokonstrikcie a vazodilatácie v krvných cievach človeka má veľkú diagnostickú hodnotu a musí byť súčasťou bežných klinických vyšetrení. Vedcom však na mysli zostáva zlatá štandardná metóda na hodnotenie endotelovej funkcie dilatácia sprostredkovaná tokom (FMD).
      Arteriograf je neinvazívne overené zariadenie, ktoré využíva oscilometrické tlakové krivky registrované zmenami tlaku v tepne, ktoré sú determinované endotelovou funkciou. Pomocou tejto metódy je možné ľahko získať komplexný súbor informácií týkajúcich sa celkovej periférnej rezistencie a stavu endotelu.

Je COVID-19 endotelovou chorobou?

Endotel je kľúčovým cieľovým orgánom pri COVID-19

      Kašeľ, horúčka a dýchavičnosť. Toto sú bežné príznaky pacientov infikovaných COVID-19. Všetky boli iniciované v dýchacom systéme len kvôli hojnej expresii ACE2 ako ko-receptora pre prístup vírusu do pľúc. Pľúca ale nie sú jediným tkanivom produkujúcim ACE2. Najbežnejšou komorbiditou pozorovanou u pacientov postihnutých COVID-19 je HYPERTENZIA. Akútne poškodenie obličiek a diabetes mellitus sa navyše považujú za hlavné klinické príhody, ktoré sa zvyčajne pozorujú u pacientov s COVID-19, naznačujú, že cieľom štúdií by malo byť endotel ako najväčšie tkanivo v tele v expresii ACE2s rovnakým potenciálom ako pľúca.

    Ukázalo sa, že ACE2 spôsobuje vazodilatačný účinok, ktorý vyvažuje vazokonstrikčný účinok ACE1. Ľudia s vysokou hladinou ACE2 teda môžu byť s vyššou pravdepodobnosťou náchylní ochorieť na COVID-19. Predpokladáme, že u starších ľudí s neočakávane nízkou periférnou rezistenciou môže byť podozrenie na vývoj COVID-19.

    Arteriograf môže poskytnúť cenné informácie v prípade endoteliálnej integrity meraním augmentačného indexu ako markera celkovej periférnej rezistencie. Na základe tejto schopnosti je možné vykonať niekoľko vyšetrení, aby sa zistilo, či je endotel hlavným cieľom COVID-19 alebo nie.

Jeden krok pred symptomatickým prejavom kardiovaskulárnych chorôb (CVD)

     Ateroskleróza je pomalé a zložité ochorenie, ktoré sa začína už v detstve a progreduje, keď ľudia starnú. U niektorých subjektov sa ochorenie môže rýchlo zrýchliť a spôsobiť závažné kardiovaskulárne príhody, ako je mŕtvica alebo neočakávaná smrť. Je všeobecne známe, že sa začína funkčnými zmenami endotelu, ako je nedostatočná produkcia NO a vedie k štrukturálnemu poškodeniu vnútornej vrstvy tepny.
     Keď vieme, že ateroskleróza je zodpovedná za veľkú časť klinických problémov, pravdepodobne jediným riešením s najväčším vplyvom bude zlepšená detekcia existujúcich, ale skrytých stôp predčasnej aterosklerózy.
     Arteriograf ako inovatívne zariadenie poskytuje základné údaje potrebné pre toto povedomie. Parametre, ktoré sú kľúčovými indikátormi klinicky tichého arteriálneho poškodenia, tvoria základ pôsobenia Arteriografu. Spoľahlivé, validované výsledky týchto meraní poskytujú presné, nezávislé a kumulatívne prognostické ukazovatele budúcich udalostí CV.

logo-01

Coop Center, Orechová 60                                          900 42 Dunajská Lužná

0903 217 768

info@vaster.sk

Copyright © Vaster, s.r.o.